Czym różni się brustasza od butonierki i co w nich nosimy?
To nadal nieodzowny problem wielu mężczyzn. Najprościej będzie zacząć od zobrazowania odpowiedzi na to pytanie, a potem przejdziemy do szczegółów. 

BUTONIERKA to ozdobna dziurka umieszczona najczęściej w lewej klapie marynarki. W tańszych marynarkach występuje jej imitacja w postaci ozdobnego ściegu. Owa dziurka jest odwzorowaniem dziurek guzikowych, a to dlatego, że kiedyś pełniła funkcję zapięcia marynarki po samą szyję. Teraz jest to rzadka praktyka, wręcz zapomniana.

Do butonierki wkładamy pojedynczy kwiat, żywy lub sztuczny, albo przypinkę.
ŻYWY KWIAT powinien być niezbyt duży, pojedynczy, bez dodatkowych zdobień. Najbardziej popularne kwiaty umieszczane w butonierce to goździki, róże, orchidee, albo gardenie. W Polsce, ten rodzaj ozdoby, używany jest najczęściej podczas uroczystości weselnych czy balów. Jest on uważany za jeden z najbardziej eleganckich dodatków do butonierki. Tak chętnie przypinane przez panów młodych i świadków mini bukieciki są niewskazane.
SZTUCZNY KWIAT wykonany z filcu, aksamitu, bawełny czy lnu jest mniej formalny i sprawdzi się znakomicie w codziennych stylizacjach.
PRZYPINKI to malutkie ozdoby, które mogą przybrać formę biżuteryjną czy metalową, małych muszek lub spinek supełków. Na rynku występuje coraz większy wybór takich przypinek, niestety w naszym kraju, to nadal awangarda. Mężczyzna może wybrać bardzo sprecyzowaną, odnoszącą się do jego hobby czy osobowości przypinkę, np. w kształcie samolotu, znaczka czy piłki. Pamiętajcie garnitur to baza, a dodatki to osobowość.

Poniżej kilka propozycji:

fofo. pinteres 

BRUSTASZA to mała kieszonka znajdująca się po lewej stronie marynarki, w której umieszczamy poszetkę, czyli chusteczkę.
O poszetkach pisałam w jednym z wcześniejszych postów, link znajduje się tutaj POSZETKA  

A teraz popatrzcie na to zdjęcie.

Dlaczego na tym zdjęciu umieściłam aż 3 strzałki?

  • Kwiatek jest umieszczony w brustaszy zamiast w butonierce.
  • Poszetka jest identycznego koloru co krawat i garnitur, wręcz zlewa się z marynarką. Wygląda to tak, jakby te trzy elementy były wykonane z tego samego materiału. Poszetka może być w takim samym kolorze co krawat, ale w innym odcieniu, to samo tyczy się zależności między marynarką a poszetką.

Podsumowując: KWIAT, PRZYPINKĘ WKŁADAMY DO BUTONIERKI, A POSZETKĘ DO BRUSTASZY.

 

Małgosia