W dawnych czasach welon był symbolem czystość panny, która wstępowała w związek małżeński. Dzisiaj traktowany jest jako element stroju panny młodej. Dla mnie osobiście jest magicznym dopełnieniem stylizacji panny młodej. Nadaje jej odświętnego wyglądu i sprawia, że każda kobieta wygląda wyjątkowo.

Jak dobrać odpowiedni welon ? Po pierwsze powinien być dobrany do stylu sukni ślubnej oraz postury panny młodej, jej wzrostu i proporcji.

Najczęściej spotykamy się z welonem wykonanym z tiulu. Może być wykończony haftem, koronką bądź delikatną lamówką. Bardziej bogata wersja ozdobiona jest subtelnie perełkami lub cekinami. Proste welony bez zdobień, za to wpięte ozdobnymi biżuteryjnymi grzebieniami cieszą się dużym powodzeniem wśród panien młodych.
Najmodniejsze są długie welony jednowarstwowe, co nie znaczy, że dwuwarstwowe wyszły z mody. Czym charakteryzuje się welon dwuwarstwowy ? Dłuższa część okala sylwetkę, krótsza zakrywa twarz tworząc woal. Ten typ welonów najlepiej sprawdza się w długości do ramion, pasa lub maksymalnie do linii bioder.
Welon dobieramy do odcienia sukni ślubnej. Odcień welonu powinien współgrać z kolorem sukni. W dużym skrócie : jeśli suknia jest w ciepłym odcieniu bieli, welon też powinien być w ciepłym. Jeśli jest w zimnym odcieniu, welon również wybieramy w zimnym. Dlaczego ? Jeśli do sukni o ciepłym odcieniu wybierze się zimny śnieżnobiały welon, suknia może wyglądać na brudną.

Jak dobrać welon ślubny do sylwetki?
Drobnym i niskim paniom poleca się krótsze lub półdługie welony, które nie skrócą sylwetki. Prosty i długi welon wysmukli sylwetkę.
Ważne, aby welon nie kończył się w miejscu, które panna młoda chce zatuszować. Jeśli przyszła panna młoda ma np. szerokie biodra, welon nie powinien kończyć się na ich wysokości, ani mieć lamówek, które dodatkowo przykuwają uwagę. Jeśli panna młoda ma szerokie ramiona, nie powinna wybierać welonu do ramion, bo będą wydawały się jeszcze szersze. Bardzo szczupłe panny młode mogą pozwolić sobie na drapowane tiulowe konstrukcje, upięte i wielowarstwowe zdobione welony. Taka objętości może pomóc wymodelować linię sukni. Jeśli panna młoda jest wysoka i bardzo szczupła, nie powinna wybierać długim smukłych welonów, bo takie jeszcze ją wydłużą.
Panią o masywniejszej budowie poleca się bardziej wyraziste welony, które wbrew pozorom, wysmuklą je.

Welon ślubny do ramion
Taki krótki welon jest praktyczny i wygodny. Idealnie nadaje się dla drobnych dziewczyn. Najczęściej wybierany jest w duecie z krótkimi i półdługimi sukniami. Pasuje również do sukienek ze zdobieniami w okolicach biustu i ramion, np. do modeli empire, oraz sukien prostych w kroju i niezbyt szerokich, lub modeli z zaznaczoną talią i mocno rozkloszowanych, lecz krótkich. Średnia długość takiego welonu to ok. 50 cm.

Welon ślubny do linii biustu
To bardzo popularna długość welonu. Z przodu kończy się na linii biustu, a z tyłu sięga do pasa. Ta długość, która pasuje do bogatych sukienek, z racji tego, że nie przykrywa ich, a jedynie lekko osłania głowę i ramiona. Jego długość wynosi ok. 65 cm.

Welon ślubny do łokcia / do talii
Ma uniwersalną długość, pasuje tak samo wysokim, jak i tym drobnym pannom młodym. Model ten pasuje do modeli typu „A” i klasycznego, ponieważ kończy się tam, gdzie suknia zaczyna się rozszerzać. Taki welon wyglądają dobrze zarówno w wersji jedno i wielowarstwowej. Jego długość wynosi ok. 70 cm długości.

Welon panny młodej o długości do pasa.
Welon można z powodzeniem łączyć z innymi ozdobami – opaską, tiarą czy ozdobnymi przypinkami. W takim zestawieniu dobrze sprawdzi się prosty welon z gładkiej tkaniny. Jeśli jest obszyty koronką, musi ona harmonizować z ozdobami na głowie panny młodej.

Welon ślubny do końca dłoni
Kolejna bardzo popularna długość, pasuje do większości sukien, zarówno do bogatszych, jak i tych skromniejszych kreacji. Należy zwrócić uwagę na wykończenie welonu. Panny młode, które wybrały kreacje o długości 7/8 (przed kostkę), powinny unikać tej długości welonu, gdyż optycznie skraca ona sylwetkę. Taki model welonu ma około metra długości.

Welon ślubny o długości tzw.”do walca”
W tym przypadku długość welonu nie jest jednoznaczna. Welon powinien być dłuższy niż do kolan, ale krótszy niż do podłogi. Taki welon sprawdzi się przy sukniach z krótkim trenem.

Welon ślubny do podłogi
Welon o takiej długości powinien lekko dotykać podłogi, ale nie ciągnąć się za panną młodą. Pasuje do długich sukni, które nie mają trenu. W tej długości dobrze wyglądają wyższe panny młode. Jeśli panna młoda wybrała suknie z trenem, również może pozwolić sobie na taką długość welonu, ale powinna pamiętać, że taki welon zawsze powinien być nieznacznie dłuższy niż tren.

Welon katedralny i królewski
Jak wskazuje nazwa, to welon do ślubu w katedrze. Bardzo długi tren powinien ciągnąć się za panną młodą. Do takiego welonu pasują dostojne suknie ślubne z długim trenem.

Welon ślubny typu mantilla (hiszpański)
To welon w kształcie koła obszytego koronką. Może mieć różną długość, a najważniejszą zasadą jest, że upina się go wysoko. Pasują do sukien typu rybka i klasycznych krojów. Najładniej komponuje się z sukniami, które mają koronkowe motywy. Polecany jest pannom młodym o mocniejszej budowie, odwraca bowiem uwagę od mankamentów. Stworzy idealny duet z prostą i skromną suknią.
Welon hiszpański pięknie wpisują się w styl vintage. Może być subtelnie wpięty, tak że wygląda jak położony na głowie. Ozdobna koronka przy twarzy panny młodej może zastąpić jej biżuterię.

Małgosia

 

 

źródło zdjęć: wyszukiwarka google