Jaki powinien być pierwszy krok przed rozpoczęciem planowania ślubu ? – USTALENIE BUDŻETU. 

Finanse są bardzo istotne, i to one często prowadzą do nieporozumień i kłótni.

Na początku zdecydujcie czy to Wy ponosicie koszty związane z weselem, czy może rodzice wesprą Was finansowo. Ważne jest, aby narzeczona, jak i narzeczony  mieli równoważne zdanie w kwestii podejmowania decyzji finansowych. Przedyskutujcie swoją wizję  ślubu i wesela. Określcie ile pieniędzy możecie przeznaczyć na uroczystość, następnie przedyskutujcie kwestie finansowe z rodzicami. Jeśli będą skłonni dołożyć się do przygotowań, upewnijcie się jakie oczekiwania mają Wasi rodzice i czy jesteście w stanie zaakceptować narzucone przez nich ograniczenia.

foto: http://luizarozycka.pl/

Zsumujcie wszystkie kwoty tak, aby wiedzieć jaką sumą dysponujecie. Jeśli zatrudnicie konsultanta ślubnego, to on zajmie się opracowaniem wstępnego budżetu. Jeśli nie, następnym krokiem będzie wypisanie wszystkich usługodawców oraz innych kosztów i zorientowanie się ile wynoszą poszczególne usługi.

Możecie skorzystać  z kalkulatorów/list, które są dostępne na niektórych portalach ślubnych.

Najważniejsze – konsekwentnie trzymajcie się ustalonego planu finansowego. Macie ustaloną maksymalną kwotę do wydania, i nie powinna ona ulec zmianie. Bardzo łatwo  jest utonąć w milionie ofert ślubnych, w szczególności przeróżnych atrakcji. Niestety, później przychodzi poczucie winy związane z dodatkowymi kosztami imprezy i zamiast cieszyć się i dobrze bawić, młoda para ma do siebie pretensje i jest zdenerwowana.

Małgosia