Drodzy Panowie,
dzisiaj porozmawiamy sobie o poszetkach. W ramach przypomnienia, poszetka to specjalna chusteczka, którą mężczyzna nosi w brustaszy (kieszonka na piersi garnituru). Poszetka to jeden z tych elementów, który dodaje mężczyźnie klasy. Jest eleganckim, szykownym dopełnieniem męskiej stylizacji z marynarką.

Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z poszetką, mam dla Was kilka przydatnych rad. Na początek, NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ KUPUJĄC POSZETKĘ?

  • rodzaj tkaniny: powinna być naturalna, bez sztucznych domieszek, np. lniana, bawełniana, jedwabna, czy wełniana,
  • obszycie poszetki: wyróżniamy dwa, maszynowe lub ręczne. To ostatnie jest bardziej eleganckie i rekomendowane, świadczy o klasie mężczyzny.
  • wielkość: najlepsza będzie poszetka kwadratowa o wymiarach ok 30-32 cm, możemy również dostać 40cmx40cm.

Dlaczego wielkość ma znaczenie? Poszetka nie może być za duża, bo będzie wypychać kieszonkę i wyglądać nieestetycznie. Poza tym, nie powinna być za bardzo wyeksponowana, gdyż odciąga wtedy uwagę od twarzy, oraz może optycznie powiększyć klatkę piersiową. Wszystko zależy od budowy ciała mężczyzny. Jedwabna poszetka będzie się ślizgać, i wpadać do kieszonki, rekomenduję wypróbować większą.

Rodzaj tkaniny naszej poszetki dobieramy zawsze do tkaniny z jakiej jest wykonana marynarka, np. do formalnych marynarek nosimy poszetkę z jedwabiu, do tweedowej marynarki poszetkę wełnianą lub bawełnianą itd.
Moja rada, jeśli chcecie kupić swoją pierwszą poszetkę, zacznijcie od klasycznej, białej, lnianej z obszyciem ręcznym, pasuje tak naprawdę do każdej stylizacji. Biała poszetka jest najbardziej elegancka, zakłada się ją do smokingu czy fraka. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakładać ją do mniej formalnych stylizacji. Następnie, zacznijcie bawić się kolorami i wzorami. Na rynku mamy całą gamę kolorów i wzorów, bardzo modne są poszetki przedstawiające konkretny obraz, czy zakończone koronką. Tak naprawdę nie ma reguł co do doboru poszetki. Powinna estetycznie pasować do całości, oraz być odzwierciedleniem osobowości mężczyzny.

foto. poszetka.com

Sposobów założenia poszetek jest dużo, ja proponuję eksperymentować, nie ma złego ułożenia, bawcie się, próbujcie i znajdźcie swój oryginalny sposób.

Są dwie rzeczy, o których MUSICIE PAMIĘTAĆ: poszetce/wypustce na kartoniku, albo wszytej do brustaszy stanowczo mówimy NIE. Często w sklepach mamy gotowe zestawy mucha/krawat i poszetka, w tym samym kolorze, omijamy takie propozycje szerokim łukiem. Poszetka nigdy nie może być w tym samym kolorze co krawat czy mucha.

Małgosia