Szycie na miarę luksus czy norma?

W moim domu, po garnitur szło się do pracowni krawieckiej. Mój tata zawsze nosił garnitury szyte na zamówienie przez swojego osobistego krawca. Miał ich w swoim życiu dwóch. Pamiętam, jako mała dziewczynka, uwielbiałam towarzyszyć mu podczas przymiarek. Zakład krawiecki był dla mnie magicznym miejscem, pełnym pięknych, szlachetnych materiałów, nitek i …maszyny do szycia. Do dziś pamiętam Pana Mietka z centymetrem w ręku. W szafie mojego taty zawsze wisiał czarny, formalny garnitur, oraz garnitury mniej formalne w kolorze brązowym, grafitowym czy w kratę. Takie garnitury służyły mu przez długie lata. Tata nauczył mnie, na co trzeba zwracać uwagę, wybierając odpowiedni materiał. Do dziś stosuje stary trik ojca.

Dobrze wyglądać to inwestycja w siebie. Wizerunek jest nieodłącznym elementem wykonywanego zawodu, determinuje wiele aspektów życia. Gucci mawiał: „Jakość pamięta się o wiele dużej niż cenę”.
Posiadanie swojego osobistego krawca to, przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Krawiec doskonale orientuje się w potrzebach i życzeniach swojego klienta. Kolejne zamówienia skracają czas pracy. Klient ustala fason, kolor, materiał, a potem umawia się na przymiarkę. Co ważne, wysoka jakość trwa i nie wychodzi z mody, ubrania szyte na miarę nosi się latami, nie tracąc czasu na zakupy w sklepie i szukanie odpowiedniego fasonu i jakości. To także ekologia, nie zapełnia się koszy po sezonie i tym samym nie wyrzuca pieniędzy w błoto, zanieczyszczając przy tym środowisko.

Zamawiając garnitur szyty na miarę, mężczyzna ma pewność, że w pełni będzie on odpowiadał wymiarom jego sylwetki, zostanie uszyty z wysokiej jakości tkanin, i pomimo długotrwałego użytkowania będzie prezentował się jak nowy. Czerpiąc z wiedzy i doświadczenia krawca, pod jego czujnym okiem, ma wpływ na kreowanie ubioru krok po kroku; sam wybiera fason, tkaninę, czy guziki i monogramy.
Szycie na miarę dedykowane jest mężczyznom ceniącym jakość i ponadczasowy styl.

Za pojęciem „szycie na miarę” kryją się dwie, odrębne usługi:
Made to measure-zrobiony/szyty na miarę, oraz Bespoke-zrobiony/szyty na zamówienie. W dużym skrócie, czym różni się Made to Measure od Bespoke: Made to measure polega na tym, że dokonuje się pomiaru (dokonuje tego często doradca, a nie krawiec, który nie uczestniczy w procesie szycia) osoby zamawiającej ubranie, ale nie tworzy się dla niej indywidualnej formy, w odróżnieniu od Bespoke, a jedynie dopasowuje już istniejącą standardową formę. Wszystkich Panów zainteresowanych bliższym zgłębieniem tematu „szycia na miarę”, zapraszam do kontaktu. Opowiem szczegółowo o różnicach pomiędzy tymi usługami.

Małgosia